Amenintarea virusului Marburg in Rwanda. Inceputul unei crize sanitare?

publicat 2024-10-24 21:45:29 (Mediafax)

Amenintarea virusului Marburg in Rwanda. Inceputul unei crize sanitare? Rwanda se confrunta in prezent cu primul sau focar de virus Marburg, avand raportate 62 de cazuri si 15 decese pana pe 17 octombrie, in principal in randul lucratorilor din domeniul sanatatii din capitala Kigali, scrie New Scientist. Dupa debutul focarului la sfarsitul lunii septembrie, autoritatile au monitorizat peste 800 de contacte ale persoanelor infectate pentru a preveni o raspandire ulterioara. Pana pe 21 octombrie, nu au fost raportate cazuri sau decese noi, dar amenintarea ramane semnificativa.

Alte stiri de la Mediafax:
Glasgow Rangers - FCSB 4-0, in grupele Ligii Europa. Seara neagra pentru campioana Romaniei. Cu o formula experimentala, n-a suflat in fata scotienilor / Romanii din tribune, singurii remarcati
Glasgow Rangers - FCSB 4-0, in grupele Ligii Europa. Cu o formula de echipa experimentala, cmpioana Romaniei n-a suflat in fata scotienilor / Romanii din tribune, singurii remarcati
Repriza a doua a meciului Glasgow Rangers - FCSB, din grupele Ligii Europa. Gazdele fac scor. A marcat si Miculescu, dar i-a fost anulata reusita / Romanii isi fac simtita prezenta in tribune
Boeing: Angajatii resping cresterea cu 35% a salariilor in schimbul incetarii grevei
Repriza a doua a meciului Glasgow Rangers - FCSB, din grupele Ligii Europa. Gazdele au punctat de doua ori in prima parte. A marcat si Miculescu, dar i-a fost anulata reusita / Romanii isi fac simtita prezenta in tribune
Glasgow Rangers - FCSB, in grupele Ligii Europa. Gazdele au punctat de doua ori in prima repriza. A marcat si Miculescu, dar i-a fost anulata reusita / Romanii isi fac simtita prezenta in tribune
Glasgow Rangers - FCSB, in grupele Ligii Europa. Gazdele au deschis scorul. A marcat si Miculescu, dar i-a fost anulata reusita / Dawa poarta banderola de capitan / Romanii isi fac simtita prezenta in tribune
Apple anunta o saptamana a noutatilor, cu lansari de noi Mac-uri
Actorul Sacha Baron Cohen doneaza 500.000 de dolari pentru a sprijini criza umanitara din Sudan
Fiica omului de afaceri aradean si alti doi inculpati, eliberati de Curtea de Apel Bucuresti
Glasgow Rangers - FCSB, in grupele Ligii Europa. Gigi Becali a aruncat in aer cotele la pariuri / Pantea, in locul lui Cretu
Investitie de 2,3 miliarde de dolari a Alphabet in Anthropic, investigata de autoritatile britanice