Ion Cristoiu: Sadoveanu a scris multe carti postale pe post de proze

Ion Cristoiu: Sadoveanu a scris multe carti postale pe post de proze La aparitia lui Mitrea Cocor multi s-au intrebat cum de a putut scrie si, mai ales publica, marele Sadoveanu o asemenea piftie literara. Uimirea nu era provocata de complicitatea autorului cu dictatura comunista. De nenorocirea numita colectivizarea agriculturii stia pina si un marunt contabil ajutator de la SMT. Cum sa nu te miri ca Sadoveanu, scriitorul "durerilor inabusite", celebrul aparator al taranimii, sorcovea tragedia satelor romanesti?!

Mostenirea guvernantilor pentru piata muncii: Mai multi salariati, salarii mai mari, somaj stabil
Zeci de perchezitii au loc vineri, la nivel national, in cadrul operatiunii Jupiter
Prognoza ANM: Cum va fi vremea in urmatoarele patru saptamani
Rusia si-a bagat coada si in Bosnia: au adus moldoveni ca sa-i antreneze pentru proteste
Iranul se pregateste de razboi cu Israelul
Razboiul din Ucraina, ziua 975. Putin a dat mana cu secretarul ONU si a starnit furie / Iulia Navalnaia il critica dur pe Guterres / Rusii s-au infiltrat si in Bosnia
Promisiunea de mediu de care doi dintre candidatii in cursa prezidentiala vor trebui sa-si aduca aminte daca vor ajunge la Cotroceni
Glasgow Rangers - FCSB 4-0, in grupele Ligii Europa. Seara neagra pentru campioana Romaniei. Cu o formula experimentala, n-a suflat in fata scotienilor / Romanii din tribune, singurii remarcati
Glasgow Rangers - FCSB 4-0, in grupele Ligii Europa. Cu o formula de echipa experimentala, cmpioana Romaniei n-a suflat in fata scotienilor / Romanii din tribune, singurii remarcati
Repriza a doua a meciului Glasgow Rangers - FCSB, din grupele Ligii Europa. Gazdele fac scor. A marcat si Miculescu, dar i-a fost anulata reusita / Romanii isi fac simtita prezenta in tribune
Boeing: Angajatii resping cresterea cu 35% a salariilor in schimbul incetarii grevei
Repriza a doua a meciului Glasgow Rangers - FCSB, din grupele Ligii Europa. Gazdele au punctat de doua ori in prima parte. A marcat si Miculescu, dar i-a fost anulata reusita / Romanii isi fac simtita prezenta in tribune
Glasgow Rangers - FCSB, in grupele Ligii Europa. Gazdele au punctat de doua ori in prima repriza. A marcat si Miculescu, dar i-a fost anulata reusita / Romanii isi fac simtita prezenta in tribune